AKTUALITY
14-11-2024
XII. ročník degustace piv pro ARIX CZECH HOP
15-10-2024
Hodnocení perspektivních genotypů chmele s odolností k suchu
23-09-2024
Nová obchodní aktivita: zakázkové vaření piva v pokusném pivovárku CHI
30-05-2024
Prodej skříňové Avie A31
29-04-2024
Ukončení provozování prodeje chmele přes internet
Časopis chmelařství
Atlas odrůd chmele
Národní úložiště šedé literatury
Účelové hospodářství Stekník
Výzkumná stanice Tršice
CHI NA MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ KONFERENCI "VIROID 2015" V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

CHI na mezinárodní vědecké konferenci "Viroid 2015" v Českých Budějovicích

25. - 28. 6. 2015
České Budějovice
Biologické centrum AV ČR, v. v. i.


Biologové z celého světa se v Českých Budějovicích zaměřili na původce rostlinných infekcí, proti nimž dosud neexistuje ochrana

Obrovské ekonomické škody na kulturních plodinách, jako je chmel, vinná réva, brambory, některé ovocné dřeviny jako jabloně i kokosové palmy, způsobují viroidy. To jsou malé infekční molekuly (odolné struktury ribonukleové kyseliny RNA), mnohem menší a jednodušší než viry, proti nimž dosud neexistuje ochrana. Viroidy proto byly hlavním tématem mezinárodní vědecké konference Viroid 2015, která se konala od čtvrtka do neděle (25. - 28. 6. 2015) na Biologickém centru Akademie věd ČR (BC AV CŘ) v Českých Budějovicích. Na konferenci přijela řada špičkových odborníků, celkové 52 účastníků z 16 zemí světa, kromě evropských států, USA a Kanady jsou ve velké míře zastoupeny země z Asie jako Japonsko, Korea, Malajsie nebo Čína.

Protože viroidy v některých státech doslova decimují úrodu a rychle se přizpůsobují i šíří, je jejich intenzívní výzkum nezbytný. „Konference pokryje důležité aspekty výzkumu viroidů. Řešíme zejména metody moderní diagnostiky, tedy jak viroidy rozpoznat, a snažíme se prohloubit znalost mechanismů, jakými viroidy vyvolávají choroby,“ uvedl Jaroslav Matoušek, vědecký pracovník Ústavu molekulární biologie rostlin BC AV ČR. Viroidní infekce, proti kterým není známa přirozená odolnost a nejsou účinné chemické postřiky, se šíří na rostliny mechanicky, zejména v rámci zemědělské činnosti člověka. Proto je nejlepší ochranou dodržování určitých pěstitelských opatření, včetně odstranění nakažených rostlin. V některých zemích způsobují viroidy u chmele například zakrslost, u brambor vřetenovitost hlíz, znehodnocení úrody rajčat a podobně. Infekce způsobují také u okrasných rostlin, např. chryzantém. Jelikož se jedná i o karanténní choroby, výzkum je zaměřen na včasnou diagnostiku i na opatření pro zamezení jejich šíření.

Českobudějovičtí vědci z Ústavu molekulární biologie rostlin BC AV ČR zkoumají viroidy více než čtvrt století. Jedním z jejich přínosů v této problematice bylo například zjištění, že viroidní infekce se může na plodiny šířit i přes plevel. Například potenciální hrozbou pro chmel je i nakažené ovoce dovážené z jižních zemí.

Za CHI se zúčastnili Ing. Josef Patzak, Ph.D. s Ing. Petrem Svobodou, CSc.

Fotogalerie

Foto: P. SvobodaFoto: P. SvobodaFoto: P. SvobodaFoto: P. SvobodaFoto: archív P. Svobody
  ©2012 Chmelařský institut s.r.o.
  438 01 Žatec, Kadaňská 2525
Telefon: +420 415 732 111
e-mail:
Created by Aranka & Cogito - tvorba stránek | xhtml | css