DEPARTMENT OF HOP BREEDING

Department of Hop Breeding

The main department of genetics and breeding activities novošlechtění, ie the creation of new varieties. Breeding hops in the Czech Republic a great history. Currently in the Czech Republic Czech only registered varieties of hops. Hop breeding is very difficult and especially long-term activity. For example, a variety Premiant after crossing nearly 20 years, tested and evaluated before being registered. The basis of the breeding activity of hop genetic resources. The verification of the quality of future Brewers hop varieties has work available experimental brewery (50 l). Besides the research department provides students the opportunity for improvement of cooperation in Master's and doctoral work.

Activity Department can be divided into the following areas:

  
Breeding of new varieties of hops.
  
Udržovací šlechtění. V současné době je hodnoceno 11 registrovaných odrůd a 5 novošlechtění, která jsou přihlášena do registračních pokusů.
  
Genetické zdroje chmele. Jedná se o unikátní polní kolekci genetických zdrojů chmele a pracovní kolekci, kde jsou plané chmele z celého světa.
  
Expedice sběru planých chmelů.
  
Pokusný pivovárek. Varní zkoušky českých odrůd a perspektivních novošlechtění.
  
Výzkumné úkoly a projekty. Na oddělení je řešena řada výzkumných projektů podporovaných Ministerstvem zemědělství ČR, Ministerstvem školství, tělovýchovy a mládeže ČR a Ministerstvem průmyslu ČR.
  
Publikace. Zde jsou zahrnuty jak vědecké, tak i praktické publikace.
  
Spolupráce s dalšími pracovišti v České republice i zahraničí.
  
Podpora výuky formou konzultace diplomových a disertačních prací.

Link

Contact

Head
Ing. Vladimír NESVADBA, Ph.D.

phone: +420 415 732 144
e-mail:

  ©2012 Hop Research Institute Co., LTD
  438 01 Zatec, Kadanska 2525
Telefon: +420 415 732 111
e-mail:
Created by Aranka & Cogito - tvorba stránek | xhtml | css