VÝZKUM
OBCHOD
SLUŽBY
POVINNÁ PUBLICITA
Financováno EU
AKTUALITY
02-05-2024
ÚKZÚZ zveřejní sklizňové plochy chmele k 30. 4. 2024
25-04-2024
Odborná způsobilost - kurzy a školení
25-04-2024
Zámek Stekník v seriálu České televize "Skryté skvosty II"
22-04-2024
Česká pivní vize 2024 - VIII. kategorie - uzávěrka přihlášek do I. kola
Časopis chmelařství
Atlas odrůd chmele
Národní úložiště šedé literatury
Účelové hospodářství Stekník
Výzkumná stanice Tršice
VIRÓZY

Virózy

Příznaky napadení všeobecně

Chmelové rostliny napadené virózami jsou žlutavé až žluté, zakrslého vzrůstu, které nedorůstají stropu konstrukce.

Kořeny mívají slabě vyvinuté se slabším vlášením. Při určitých virózách odumírají vrcholy rév, keře nezakvétají a nebo jsou málo plodné. Hlávky jsou menší a špatně se uzavírají.

Anglická mozaika chmele

Příznaky napadení

Brzy po zavedení je okolí žilek listů mozaikovitě světlejší. Listy nemocných rostlin jsou později žlutavé strakaté, křehké a jejich okraje se pěstovitě stáčejí. Vegetační vrchol ztrácí schopnost ovíjení, odklání se, sesouvá a často odumírá. Pazochy bývají krátké, květenství deformované, málo nasazených hlávek, špatně vyvinuté, nebo jsou pazochy neplodné. V našich podmínkách se objevuje v červenci, rostliny jsou slabší s tmavými listy.

Ochrana

Nepřímá - Odstraňování nemocných rostlin v chmelnicích.

Kreslená mozaika chmele

Na chmelu se objevuje ve dvou typech

Typ I – koncem června se objevují na révových a pazochových listech světle zelené a žluté kresby tvaru kroužků, pásků a vlnovek a nepravidelné dělení na čepeli listů. Listy jsou žlutavě strakaté, křehké a zkadeřené. Příznaky jsou omezeny jen na spodní pazochové listy, někdy příznaky mizí úplně, nebo se objevují v druhé polovině července a zůstávají omezeny na vrchní patro révy. V některých letech se vůbec neobjeví.

Typ II – choroba se projevuje po celé období do konce června často až do sklizně v intenzivní až nekrotizující formě. První příznaky jsou obdobné jako u typu I. Choroba postupuje na všechny listy, nepřechází do latentního stavu a neovlivňuje ji ani průběh počasí. Tento typ může podstatně snížit výnos.

Ochrana

Nepřímá - Odstraňování nemocných rostlin v chmelnicích.

Kopřivovitost chmele

Příznaky choroby

Je podobná kadeřavosti chmele. Způsobuje ji virus mozaiky huseníku ve směsi s virem nekrotické kroužkovitosti slivoně. Infekce se přenáší mechanicky, roubem a háďátkem. Zavedené výhony rostou pomaleji, listy jsou světle zelené, lodičkovitě zkroucené, pazochy jsou krátké, vegetační vrchol ztrácí schopnost ovíjení.

Ochrana

Nepřímá - Odstraňování nemocných rostlin v chmelnicích.

Zborcení listů

Révové listy se deformují (bortí) následkem nekróz částí hlavní nervatury, listy se pěstovitě zkrucují a mají tmavě zelenou barvu. Vegetační vrchol ztrácí schopnost ovíjení, chmel kvete předčasně a málo, internodia v horním patře jsou zkrácená.

Jedná se o virovou chorobu s nižším významem, protože se projevuje jen na omezeném počtu rostlin.

Ochrana

Nepřímá - Odstraňování nemocných rostlin v chmelnicích.

Prognóza plísně chmelové (Pseudoperonospora humuli)

Krátkodobá prognóza plísně chmelové je založena na vyhodnocení indexu peronosporového počasí, vypočítaného z těchto meteorologických prvků: průměrná denní teplota vzduchu, průměrná denní vlhkost vzduchu a denní úhrn srážek pro danou oblast. Vyhodnocení indexu peronosporového počasí probíhá v průběhu vegetačního období od 14.5. do 17.8.

  ©2012 Chmelařský institut s.r.o.
  438 01 Žatec, Kadaňská 2525
Telefon: +420 415 732 111
e-mail:
Created by Aranka & Cogito - tvorba stránek | xhtml | css