VÝZKUM
OBCHOD
SLUŽBY
POVINNÁ PUBLICITA
Financováno EU
AKTUALITY
10-04-2024
KAZBEK CUP 2024
07-03-2024
Kurzy a školení POR
05-03-2024
Seminář "Ochrana chmele 2024 - Žatec"
Časopis chmelařství
Atlas odrůd chmele
Národní úložiště šedé literatury
Účelové hospodářství Stekník
Výzkumná stanice Tršice
FUSARIÓZA

Fusarióza

Třída: Ascomycetes
Řád: Hypocreales
Rod: Fusarium

Příznaky napadení

Příznaky onemocnění vystupují nejnápadněji v červnu a červenci. Mladé dřevo je zduřené a u babky zaškrcené. Jeho pletivo bývá zhnědlé, korové části se snadno loupají a na povrchu jsou zřetelné kupky sporodochií srpovniček.

Listy žloutnou, rostlina vadne a postupně odumírá. Révy lze snadno vytrhnout ze země. Při slabším onemocnění vyraší jen malý počet zakrslých výhonů neschopných vinutí, mají nedostatečně vyvinuté listy, vadnou a postupně zasychají. Při silném napadení očka vůbec neraší.

Popis choroby

U nás jen na zamokřených těžších půdách ve vlhkých letech. Choroba může napadnout pouze jednu révu. Nejčastěji bývá napadeno mladé dřevo, v němž vlákna houby prorůstají a ucpávají cévní svazky, takže dřeň postupně odumírá.

Význam choroby

Odumírání chmelových rév, babek. Při slabším onemocnění vyraší jen malý počet zakrslých výhonů neschopných vinutí a dalšího vývoje. Snižování počtu jedinců na hektar.

Ochrana

Nepřímá - Vhodný výběr pozemků při zakládání chmelnic s optimálním vodním režimem. K výsadbě používáme jen zdravé kořenáče, ne mechanicky poškozené. Při výskytu onemocnění se osvědčuje ve vlhkých letech chmel nepřiorávat, ale mírně odorat. Vyrovnané hnojení, časté plečkování, čistota chmelnic a podzimní úklid snižují možnost šíření fusariózy.

  ©2012 Chmelařský institut s.r.o.
  438 01 Žatec, Kadaňská 2525
Telefon: +420 415 732 111
e-mail:
Created by Aranka & Cogito - tvorba stránek | xhtml | css