AKTUALITY
30-03-2023
25. ročník konference s degustací piv "Uplatnění českých odrůd chmele v pivovarnictví"
23-03-2023
Kurzy a školení OZ-POR
14-03-2023
CHI jako vynikající výzkumná organizace v pětiletém hodnocení resortních organizací dle metodiky Úřadu vlády ČR
27-02-2023
Vyšla "Metodika ochrany chmele 2023"
Časopis chmelařství
Atlas odrůd chmele
Národní úložiště šedé literatury
Účelové hospodářství Stekník
Výzkumná stanice Tršice
FUSARIÓZA

Fusarióza

Třída: Ascomycetes
Řád: Hypocreales
Rod: Fusarium

Příznaky napadení

Příznaky onemocnění vystupují nejnápadněji v červnu a červenci. Mladé dřevo je zduřené a u babky zaškrcené. Jeho pletivo bývá zhnědlé, korové části se snadno loupají a na povrchu jsou zřetelné kupky sporodochií srpovniček.

Listy žloutnou, rostlina vadne a postupně odumírá. Révy lze snadno vytrhnout ze země. Při slabším onemocnění vyraší jen malý počet zakrslých výhonů neschopných vinutí, mají nedostatečně vyvinuté listy, vadnou a postupně zasychají. Při silném napadení očka vůbec neraší.

Popis choroby

U nás jen na zamokřených těžších půdách ve vlhkých letech. Choroba může napadnout pouze jednu révu. Nejčastěji bývá napadeno mladé dřevo, v němž vlákna houby prorůstají a ucpávají cévní svazky, takže dřeň postupně odumírá.

Význam choroby

Odumírání chmelových rév, babek. Při slabším onemocnění vyraší jen malý počet zakrslých výhonů neschopných vinutí a dalšího vývoje. Snižování počtu jedinců na hektar.

Ochrana

Nepřímá - Vhodný výběr pozemků při zakládání chmelnic s optimálním vodním režimem. K výsadbě používáme jen zdravé kořenáče, ne mechanicky poškozené. Při výskytu onemocnění se osvědčuje ve vlhkých letech chmel nepřiorávat, ale mírně odorat. Vyrovnané hnojení, časté plečkování, čistota chmelnic a podzimní úklid snižují možnost šíření fusariózy.

  ©2012 Chmelařský institut s.r.o.
  438 01 Žatec, Kadaňská 2525
Telefon: +420 415 732 111
e-mail:
Created by Aranka & Cogito - tvorba stránek | xhtml | css