AKTUALITY
04-12-2020
ÚKZÚZ zveřejní oficiální výsledky sklizně chmele za rok 2020
02-12-2020
OZ-POR: CHI vypsal termín k prodloužení platnosti II. stupně
Časopis chmelařství
Atlas odrůd chmele
Národní úložiště šedé literatury
Účelové hospodářství Stekník
Výzkumná stanice Tršice
ZAVÍJEČ KUKUŘIČNÝ

Zavíječ kukuřičný (Pyrausta (Ostrinia) nubilalis Hüb.)

Kmen: Členovci (Arthropoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Motýli (Lepidoptera)
Čeleď: Zavíječovití (Pyralidae)

Příznaky napadení

Housenka se zavrtává do rév a vyžírá jejich dřeň. V místě zavrtání je kulatý otvor, kolem něhož se hromadí žlutohnědý trus. Listy v okolí žloutnou, uvadají a později zasychají a opadají.

Popis škůdce

Sameček má přední křídla hnědá se žlutými kresbami, zadní křídla šedá se světle žlutou příčnou páskou. Samička je větší, přední křídla má světle hnědá a na zadních křídlech má dvě příčné pásky. Housenky jsou až 30 mm dlouhé, mají 8 párů noh, jsou světle šedohnědé s tmavým proužkem na hřbetě a s dvěma tmavými bradavkami na každém z dvanácti článků těla. Hlava je tmavohnědá.

Význam škůdce

Většinou škodí jen ojediněle. Vyžírá dřeň chmelových rév, při větším napadení se zpomaluje růst keře, listy žloutnou, zasychají a opadají, hlávky jsou drobnější, žloutnou a později mohou červenat. Předčasně dozrávají, nejsou uzavřené a za větru opadávají.

Vývojový cyklus

Napadá chmelnice, kde na neodklizených zbytcích rév mohou přezimovat housenky tohoto škůdce. Po 14 dnech se líhnou housenky, které se zavrtávají do chmelových rév. Ke kuklení dochází v květnu až červnu. Let dospělců tak začíná koncem června a trvá až do září. Dospělci kladou vajíčka na spodní stranu listů, ve skupinách, ve kterých je až 10 kusů., z nichž se líhnou housenky, které poté přezimují.

Ochrana

Nepřímá - Dokonalý úklid chmelnic po sklizni.

  ©2012 Chmelařský institut s.r.o.
  438 01 Žatec, Kadaňská 2525
Telefon: +420 415 732 111
e-mail:
Created by Aranka & Cogito - tvorba stránek | xhtml | css