VÝZKUM
OBCHOD
SLUŽBY
POVINNÁ PUBLICITA
Financováno EU
AKTUALITY
02-05-2024
ÚKZÚZ zveřejní sklizňové plochy chmele k 30. 4. 2024
25-04-2024
Odborná způsobilost - kurzy a školení
25-04-2024
Zámek Stekník v seriálu České televize "Skryté skvosty II"
22-04-2024
Česká pivní vize 2024 - VIII. kategorie - uzávěrka přihlášek do I. kola
Časopis chmelařství
Atlas odrůd chmele
Národní úložiště šedé literatury
Účelové hospodářství Stekník
Výzkumná stanice Tršice
DŘEPČÍK CHMELOVÝ

Dřepčík chmelový (Psylliodes attenuata Koch.)

Kmen: Členovci (Arthropoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Brouci (Coleoptera)
Čeleď: Mandelinkovití (Chrysomelidae)

Příznaky napadení

Na jaře na vegetačních vrcholech a listech výhonů chmele vyžírají brouci charakteristické dírky. Listy jsou řešetovitě proděravělé. Letní generace brouků škodí v červenci a srpnu na mladých listech postranních větévek a hlavně pak na hlávkách chmele. Brouci prožírají hlávky a také samotné vřeténko.

Popis škůdce

Brouk je 2-2,5 mm dlouhý, vejčitého tvaru, černozelený, kovově lesklý. Tykadla jsou rezavě červená, desetičlenná. Posledních pět článků je černých.Vajíčka jsou drobná, oválná, světložlutá. Larvy mají nitkovitý tvar asi 4 mm dlouhé, bělavé se třemi páry krátkých noh. Hlava, štítek a pygidium jsou žluté. Kukla má vejčitý tvar, je 3 mm dlouhá, 1,5 mm široká, ke konci těla silně zúžená, bílá, před líhnutím brouka hnědá.

Význam škůdce

Silně poškozené výhony nerostou, krní a hynou. Znehodnocují chmelové hlávky, které zasychají a dále se nevyvíjí. Larvy vyžírají v koříncích úzké chodbičky.

Živné rostliny

Chmel

Vývojový cyklus

Po výlezu ze zimního úkrytu a úživném žíru, který trvá cca 1-2 měsíce se samičky páří a od konce května kladou do půdy, v blízkosti rostlin, vajíčka. Za 10 dní se líhnou larvy. Během 25-40 dní se tyto dvakrát svlékají a pak zalézají hlouběji do půdy. Larvy se v půdě kuklí a nová generace brouků vzniká až v srpnu. Po 3 týdnech se z kukly líhne brouk. Dřepčík chmelový má v roce jen jediné pokolení. Po sklizni chmele žijí brouci ještě nějakou dobu na nejmladších listech nesklizených rostlin a koncem října zalézají k přezimování. Dřepčík chmelový může také přežívat na, kopřivě dvoudomé, lopuchu a konopí.

Ochrana

Obvykle není nutná, poněvadž dlouhodobé používání insekticidů v minulých letech vedlo ke snížení populační hustoty tohoto škůdce. V současné době se však rozšiřují lokality s výskytem tohoto škůdce.

Nepřímá - Z parazitů je znám lumčík Perilitus bicolor. Kritické pro regulaci tohoto škůdce bývá střídání mrazů a oblev

  ©2012 Chmelařský institut s.r.o.
  438 01 Žatec, Kadaňská 2525
Telefon: +420 415 732 111
e-mail:
Created by Aranka & Cogito - tvorba stránek | xhtml | css