AKTUALITY
16-11-2021
OZ-POR: Doplňující školení II. stupně
11-11-2021
VIII. ročník degustace piv pro ARIX a. s.
Časopis chmelařství
Atlas odrůd chmele
Národní úložiště šedé literatury
Účelové hospodářství Stekník
Výzkumná stanice Tršice
DŘEPČÍK CHMELOVÝ

Dřepčík chmelový (Psylliodes attenuata Koch.)

Kmen: Členovci (Arthropoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Brouci (Coleoptera)
Čeleď: Mandelinkovití (Chrysomelidae)

Příznaky napadení

Na jaře na vegetačních vrcholech a listech výhonů chmele vyžírají brouci charakteristické dírky. Listy jsou řešetovitě proděravělé. Letní generace brouků škodí v červenci a srpnu na mladých listech postranních větévek a hlavně pak na hlávkách chmele. Brouci prožírají hlávky a také samotné vřeténko.

Popis škůdce

Brouk je 2-2,5 mm dlouhý, vejčitého tvaru, černozelený, kovově lesklý. Tykadla jsou rezavě červená, desetičlenná. Posledních pět článků je černých.Vajíčka jsou drobná, oválná, světložlutá. Larvy mají nitkovitý tvar asi 4 mm dlouhé, bělavé se třemi páry krátkých noh. Hlava, štítek a pygidium jsou žluté. Kukla má vejčitý tvar, je 3 mm dlouhá, 1,5 mm široká, ke konci těla silně zúžená, bílá, před líhnutím brouka hnědá.

Význam škůdce

Silně poškozené výhony nerostou, krní a hynou. Znehodnocují chmelové hlávky, které zasychají a dále se nevyvíjí. Larvy vyžírají v koříncích úzké chodbičky.

Živné rostliny

Chmel

Vývojový cyklus

Po výlezu ze zimního úkrytu a úživném žíru, který trvá cca 1-2 měsíce se samičky páří a od konce května kladou do půdy, v blízkosti rostlin, vajíčka. Za 10 dní se líhnou larvy. Během 25-40 dní se tyto dvakrát svlékají a pak zalézají hlouběji do půdy. Larvy se v půdě kuklí a nová generace brouků vzniká až v srpnu. Po 3 týdnech se z kukly líhne brouk. Dřepčík chmelový má v roce jen jediné pokolení. Po sklizni chmele žijí brouci ještě nějakou dobu na nejmladších listech nesklizených rostlin a koncem října zalézají k přezimování. Dřepčík chmelový může také přežívat na, kopřivě dvoudomé, lopuchu a konopí.

Ochrana

Obvykle není nutná, poněvadž dlouhodobé používání insekticidů v minulých letech vedlo ke snížení populační hustoty tohoto škůdce. V současné době se však rozšiřují lokality s výskytem tohoto škůdce.

Nepřímá - Z parazitů je znám lumčík Perilitus bicolor. Kritické pro regulaci tohoto škůdce bývá střídání mrazů a oblev

  ©2012 Chmelařský institut s.r.o.
  438 01 Žatec, Kadaňská 2525
Telefon: +420 415 732 111
e-mail:
Created by Aranka & Cogito - tvorba stránek | xhtml | css