Chmelařský výzkum má v českém chmelařství mnohaletou tradici a významné postavení. Počátky jeho činnosti spadají do roku 1925, kdy byla v Deštnici založena zemědělská výzkumná stanice, která byla specializována na chmelařskou problematiku. Bylo to především šlechtění chmele, ale výzkum se rovněž významně uplatnil v oblasti ochrany chmele. V oblasti pěstitelských technologií se výzkum zasloužil o přestavbu na širokosponné výsadby, o uplatnění progresívních způsobů obdělávání chmelnic, o rozvoj mechanizace, sklizňové techniky a posklizňového zpracování. Mimořádná pozornost výzkumu je orientována na kvalitativní parametry českého chmele a jeho využití v pivovarnictví.
Chmelařský institut s. r. o. vznikl 1. října 1992 zápisem do obchodního rejstříku a je pokračovatelem vědecko-výzkumných aktivit tehdejšího Výzkumného a šlechtitelského ústavu chmelařského v Žatci.
Chmelařský institut s. r. o. se zabývá komplexní vědeckovýzkumnou činností na úseku pěstování, sklizně a posklizňové úpravy chmele. Provádí novošlechtění, udržovací šlechtění a množení českých odrůd chmele. Testování odrůd probíhá v pokusném minipivovárku. Řeší ekologizaci výroby a životního prostředí chmelařských oblastí, ochranu a kvalitu chmele. Aktivity zahrnují poradenskou a školící činnost pro podnikatele v oblasti chmelařství. Chmelařský institut s. r. o. pro realizaci výše zmíněných činností, zejména polního pokusnictví, disponuje účelovým hospodářstvím, které se nachází ve Stekníku u Žatce a detašovaným pracovištěm v Tršicích u Olomouce.
Chmelařský institut s. r. o. se z organizačního hlediska člení na vědecko-výzkumnou základnu v Žatci, účelové hospodářství na Stekníku a detašované pracoviště v Tršicích u Olomouce.
Vědecko-výzkumná základna chmele v Žatci zahrnuje oddělení:
Chmelařský institut s. r. o. je soukromou výzkumnou organizací podporovanou Ministerstvem zemědělství.
CHI jako vynikající výzkumná organizace v pětiletém hodnocení resortních organizací dle metodiky Úřadu vlády ČR (14. 3. 2023)
Chmelařský institut s. r. o. se kromě komplexního výzkumu a vývoje, jež tvoří hlavní náplň činnosti podniku, zabývá i obchodní činností. Mezi nejvýznamnější obchodní aktivity patří:
Chmelařský institut s. r. o. poskytuje v rámci svých aktivit následující služby:
Svaz pěstitelů chmele České republiky je stoprocentním majitelem Chmelařského institutu s.r.o. a pro jeho kontrolu zvolil následující členy dozorčí rady:
Ing. Václav Burger (předseda) | LUPOFYT s.r.o., Chrášťany |
Ing. Aleš Mašanský | Loužek s.r.o. |
Lenka Harantová | Chmel Polepská blata, s.r.o. |
Ing. Ivo Klapal | Chmelařský institut s.r.o. - Tršicko |
Ing. Jiří Kořen, Ph.D. | emeritní jednatel CHI (1999-2014) |
Pro Chmelařský institut s. r. o. vyrobila TV OK plus Žatec.
Zdroj: www.youtube.com, uživatel: www.televizezatec.cz, publikováno 2017-04-05.
Pro Chmelařský institut s. r. o. vyrobila TV OK plus Žatec.
Zdroj: www.youtube.com, uživatel: www.televizezatec.cz, publikováno 2016-11-07.
Unie obchodníků a zpracovatelů chmele v České republice, spolek
Mostecká 2580, 438 01 Žatec, IČ: 629 41 437
Moravský chmelařský spolek, Tršice 75, 783 57 Tršice, IČ: 229 07 335
Spolek vlastníků, provozovatelů a uživatelů závlahových zařízení ČR, z.s.
IČ: 061 69 953
V zahraničí se nejvíce chmelařskému výzkumu věnují v:
- SRN, Hüll u Wolnzachu,Hopfenforschungszentrum
- Slovinsku, Žalec, Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
- USA, Hubbard (Oregon) Hop Research Council